Anasayfa / Bilinçli İlaç Kullanımı / Yeni Nesil Kan Sulandırıcı İlaçlar Nedir?Neden Kullanılır?

Yeni Nesil Kan Sulandırıcı İlaçlar Nedir?Neden Kullanılır?

Bazı durumlarda, kalbin içinde veya dolaşım sisteminde normalde olmaması gereken kan pıhtıları oluşur. Kan pıhtısının büyümesi ve oluştuğu yerden kopması özellikle beyin, periferik (kol-bacak) atar damarları ve akciğer gibi organların beslenmesini sağlayan uç damarlarda tıkanmaya sebep olur. Bu açıdan risk taşıyan hastalarda, kanın pıhtılaşmasını azaltıcı bazı kan sulandırıcılar kullanılır. Klasik kan sulandırıcı ilaç olarak bilinen aspirinden farklı olarak kanın pıhtılaşmasını engelleyen bu ilaçlar pıhtı önleyici ilaçlar (antikoagülan) olarak bilinirler.

Pıhtı önleyici ilaçlar, hastanede yatış esnasında damar yoluyla veya cilt altına enjeksiyon şeklinde kullanılanlar (heparin) ve ağızdan uzun vadeli evde kullanılanlar (oral antikoagülanlar) olarak ikiye ayrılırlar.

Ağızdan alınarak kullanılan pıhtı önleyici klasik ilaç Coumadin (etken maddesi warfarin) olarak tanınmaktadır. Bunun yanında, Coumadin kullanımı ve takibinde çok sayıda zorluklar içermesi nedeniyle yeni nesil pıhtı önleyici ilaçlar geliştirilmiştir. Halihazırda özellikle kapak hastalığı olmayan atriyal fibrilasyonu hastalarda felci önlemede en az Coumadin kadar etkili olan yeni jenerasyon pıhtı önleyici ilaçlar Dabigatran (Pradaxa), Rivaroksaban (Xarelto), Apiksaban (Eliquis) ve Edoksaban (Lixiana)’dır.

Hangi Durumlarda Kullanılır ?

Adından da anlaşıldığı gibi, pıhtı önleyici ilaçlar hastalarda pıhtı oluşma riskinin fazla olduğu, pıhtı oluşumu için dolaşım sisteminde alt yapının olduğu, pıhtı oluşması ve atmasıyla ilişkili sorun yaşayan hastalarda kullanılır.

Pıhtı önleyici ilaçların kullanılmasının faydalı durum atriyal fibrilasyon(Bu ritm bozukluğunda, kalbin kulakçıkları çok hızlı hareket ettiğinden dolayı kasılma yeteneğini kaybeder, yalnızca titreme hareketi gösterir. Kulakçıkların etkili kasılma yeteneğinin olmaması nedeniyle kan göllenmesi ve takiben bazı hastalarda özellikle sol kulakçık içinde pıhtı oluşur) denilen ritm bozukluğudur

Romatizmal kapak hastalığı olmayan atriyal fibrilasyonlu hastalarda pıhtı önleyici ilaç kullanım gereksinimi bazı risk faktörlerini taşıyıp taşımamasına bağlıdır. Atriyal fibrilasyonu olan bir hastada, hipertansiyon, ileri yaş (65 yaş üstü), kalp yetersizliği, diyabet, damar hastalığı gibi faktörlerin sayısı ne kadar fazla ise pıhtı atmasıyla ilişkili sorun yaşama olasılığı o kadar fazladır. Yüksek risk kategorisinde yer alan bu tür hastalara kanama meyili yoksa, koşullara göre Coumadin veya yeni nesil pıhtı önleyici ilaçlardan biri verilmelidir.

Düzeltilebilir bir nedene bağlı olmaksızın pıhtı atmasıyla ilişkili sorun yaşayan durumlarda tekrar olay oluşmasını engellemek amacıyla pıhtı önleyici ilaçlar kullanılmaktadır. Bu durumlardan en önemlisi inme veya felçtir. Eğer bir hasta özellikle atriyal fibrilasyon nedeniyle felç geçirmişse tekrar felç geçirme olasılığı yüksektir. Böyle bir hasta, kanama meyili yok ve beyin içinde yakın zamanda kanama sorunu yaşamamışsa Coumadin veya yeni nesil pıhtı önleyici ilacı hayat boyu kullanmalıdır. Pıhtı önleyici ilaçların kullanıldığı diğer bir durum akciğere pıhtı atmasıdır. Akciğer embolisi diye bilinen ve bazı durumlarda hastanın hayatını tehdit eden bu hastalık, genellikle genişlemiş olan bacak toplar damarında (varis) oluşan pıhtının kopup akciğere giden atar damarı tıkamasıyla oluşmaktadır. Bu durumda bazı hastalarda genellikle 6 ay, tekrarlayan olgularda ise yaşam boyu pıhtı önleyici ilaç kullanılması gerekir.

Hangi durumlarda kullanılmaz ?

  • Pıhtı önleyici ilaçların kullanılmasının şart olduğu durumların başında, kapak hastalığı nedeniyle ameliyatla hasta kapağın çıkarılarak yerine metalik kapağın konulmasıdır. Bu durum değiştirilen kapağa göre mitral (MVR), aort (AVR) ve triküspit (TVR) kapak replasmanı(değişimi) olarak isimlendirilir. Bu durumlarda, metalik yapay kapağın üzerinde kan pıhtısı oluşma ve beyin başta olmak üzere uç organlara buralardan kopan pıhtıların atma (emboli) riski vardır. Bu türde ameliyat geçiren hastaların hayat boyu Coumadin kullanması şarttır.
  • Ciddi kapak hastalığı ile ilişkili atriyal fibrilasyonda felci önlemede ve yapay kapağı olan kişilerde etkinlikleri gösterilmemiştir. Bu nedenle bu hastalarda kullanılmaz. Yine ağır böbrek yetersizliği olan hastalarda kullanılması önerilmemektedir.

Avantajları

Yeni nesil pıhtı önleyici ilaçlar: Bu grup ilaçlar, Coumadin ile ilişkili kullanım zorlukları, takip sıkıntısı, diğer ilaçlarla ve yiyeceklerle etkileşimi nedeniyle geliştirilmiştir. İlaçların ortak özelliği, standart bir kullanım dozları olup, etkinliğini takip etmede özel bir tetkik gerektirmezler. İlaçlarla ve yiyeceklerle etkileşmezler. Özellikle kapak hastalığı olmayan atriyal fibrilasyonu hastalarda felci önlemede en az Coumadin kadar etkili oldukları gösterilmiştir.

Yeni Nesil Pıhtı Önleyiciler İle Ameliyat Planlaması Nasıl Olmalı?

  • Yeni nesil kan sulandırıc kullanan bir hastanın ameliyat olması gerektiğinde kan sulandırıcı tedavinin planlanlanması çok önemlidir ve titizlik gerektirir. Çünkü hem ameliyatta kan sulandırıcı kullanımına bağlı gelişebilecek muhtemel kanama komplikasyonu riski minimum indirilmeli, hemde hastanın yeniden pıhtıyla ilgili bir hastalık geçirmesi önlenmelidir. Yani kanama ve pıhtılaşma arasındaki o çok hassas dengenin itinayla düzenlenmesi gerekmektedir. Tedavinin düzenlenlenmesi; kullanılan yeni nesil kan sulandırıcının tipi, ve kullanım amacı ile böbrek yetmezliği olup olmaması gibi birçok faktörden etkilenmektedir.
  • Endoskopi ve kolonoskopi gibi düşük kanama riskine sahip mide barsak sistemi görüntüleme işlemleri için, eğer Dabigatran kullanılıyorsa; planlanan işlemden 48 saat önce ilacın kullanımının durdurulması yeterli olmaktadır. Benzer olarak, Rivaroksaban ve Apiksaban kullanılıyorsa bu süre 24 saat olarak, yeterli olmaktadır. Böbrek yetmezliği mevcutsa; ilacın kan dolaşımından temizlenmesi yavaşlayacağı için; bu süreler normalden daha uzun olmaktadır.
  • Büyük cerrahi girişim, kalp pili veya defibrillatör takılması, beyin cerrahisine ait girişimler gibi yüksek kanama potansiyelinin bulunduğu durumlarda ise, yeni nesil kan sulandırıcı ilacın tipine bakılmaksızın, planlanan işlemden 48 saat öncesinde ilacın kullanımının durdurulması yeterlidir. Acil durumlarda, ameliyata alınmak zorunda kalan hastalarda, kanamanın olması, beklenen bir durum olarak akılda tutulmalıdır
  • Herhangi bir nedenle kan sulandırıcı ilaç kullanımı durdurulmuş olan hastalarda, işlemden ne kadar süre sonra tekrar başlanacağı; yapılan cerrahi işleme, yeni nesil kan sulandırıcının kullanım nedenine ve böbrek yetmezliğinin olup olmadığına göre değişkenlik göstermektedir. Ancak, yeterli kanama kontrolünün yapıldığı, yeni nesil kan sulandırıcı ilaç kullanan çoğu hasta için, bu süre ortalama 4-8 saat arasındadır. Diğer bir deyişle, yeni nesil kan sulandırıcı ilac 8 saat içerisinde yeniden kullanılmaya başlanabilir. Genellikle önerilen ilk doz, %50 oranında azaltılarak verilmelidir. Daha sonra, planlanan doza yükseltme yapılabilir.

Aşağıdaki Durumlarda Doktorunuzla İletişime Geçin;

Ateş, kusma, ishal, enfeksiyon

Ağrı, şişkinlik, huzursuzluk

Baş ağrısı, baygınlık, nefes almada zorlanma, göğüs ağrısı veya halsizlik-  Artan halsizlik ve yorgunluk, renk solukluğu (gizi kanama ve buna bağlı anemi/kansızlık bulgusu olabilir)

Bir yeriniz kesildiğinde veya yaralanma durumunda kanamanız 10 dakikadan fazla sürüyorsa-  Kusma veya balgamla kan gelmesi durumunda

Burun, dişeti veya kulaktan kanama olması durumunda

Alışılmışın dışında, koyu kahverengi idrar, kırmızı ya da siyah dışkılama durumunda

Sebepsiz yere cildinizde çürükler oluştuğunda

Kadınlarda adet kanamalarının alışılmışın üzerinde olması

Gebe kalma ihtimali veya isteği

Yeni bir ilaca başlama, değiştirme veya bırakma.

Yeni Nesil Kan Sulandırıcı İlaçlar Nedir?Neden Kullanılır?
5 (100%) 5 Oylar

Önemli Uyarı: Bu site hastalar, hasta yakınları, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamen bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Yanlış uygulamalardan dolayı doğacak zarardan bu site hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz. Lütfen doktorunuza danışınız.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Coumadin Nedir?Neden Kullanılır?

Coumadin, Varfarin sodyum içeren damarlar içinde zararlı pıhtıların oluşmasını ve eğer varsa pıhtının büyümesini önleyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir