Anasayfa / Hasta Eğitimi / Anjiyo Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Anjiyo Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İşlem öncesi 8 saat aç olmanız istenir. Eğer anjiyografi sabah yapılacaksa bir gün önce gece yarısından sonra herhangi bir şey yemeyin ve içmeyin.

Anjiyo Öncesi İlaçlarımı İçebilir Miyim ?

Anjiyo yapılacak gün aç kalmanız istense de o gün almanız gereken tüm ilaçları (diyabet ilaçlarını doktorunuzun tavsiyesine göre) yarım bardak su ile alabilirsiniz. Bunda sakınca yoktur. Aspirin, plavix, brilinta gibi kan sulandırıcı ilaçlar anjiyografi için engel değildir.

Anjiyo Öncesi Hangi İlaçlar Kullanılmaz ?

Sadece coumadin, xarelto, pradaxa, lixiana, eliquis gibi daha güçlü kan sulandırıcı ilaçların anjiyo öncesi kesilmesi gerekebilir. Coumadin adlı ilacın işlemden en az 5 gün önce kesilmesi ve gerekirse onun yerine iğne şeklinde kan sulandırıcı başlanması gerekir. Coumadin, pradaxa, xarelto,lixiana, eliquis kullanıyorsanız lütfen işlemden önce doktorunuzu bilgilendirin.

Şeker Hastalığım Var Ne Yapmalıyım ?

İnsülin kullanıyorsanız sabah dozunun yarısını uygulanacaktır. Hap kullanıyorsanız o sabah şeker hapını almayın. Ama yine de bu konuda doktorunuzun bilgisine başvurun.

Böbrek Hastalığım Var Ne Yapmalıyım ?

Eğer 60 yaşın üzerindeyseniz ya da böbrek hastalığınız varsa anjiyografiden bir gün önce bol sıvı almaya(su içmeye ) özen gösterin. Doktorunuz size gerekirse ek önlemleri bildirecektir. Anjiyo sonrası da bol sıvı almak böbrekler için koruyucudur.

Böbrek hastalığınız var mı diye doktorunuz size mutlaka soracaktır. Ayrıca bunun için mutlaka böbrek işleyişini gösteren kan tetkiki (kreatinin) yapılacaktır. Çünkü anjiyografide kullanılan renkli maddenin böbrek fonksiyonları üzerinde olumsuz etkisi olabilir.

Anjiyo Öncesi Hazırlıklar

Hastaneye gelmeden önce iki taraflı kasık bölgenizi traş ederek banyonuzu yapınız.

Yanınızda bir refakatçi bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır.

Eğer varsa daha önce verilmiş anjiyo raporu, by pass raporu, tetkikleri ve kullandığınız ilaçları yanınızda getiriniz.

Anjiyo laboratuvarına gitmeden önce size önlük ve kep(bone)giydirilecektir.Gözlük takma(protez)diş-damak ve takılarınız çıkarılacaktır.

Anjiyo Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
5 (100%) 9 Oylar

Önemli Uyarı: Bu site hastalar, hasta yakınları, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamen bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Yanlış uygulamalardan dolayı doğacak zarardan bu site hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz. Lütfen doktorunuza danışınız.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Kalp Yetmezliği Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Doktorun reçete ettiği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.Her gün ödem kontrolü yapınVücudunuzda sıvı birikmesi (ödem) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir