Anasayfa / Anjiyo / Balon Anjiyoplasti Ve Stent(PCI)

Balon Anjiyoplasti Ve Stent(PCI)

Balon Anjiyoplasti Nedir?

Genellikle ateroskleroz sonucu daralmış veya tıkanmış olan atardamarları mekanik genişletme tekniğidir.İnce bir kateterin ucunda yer alan ve basınçlı sıvı yardımı ile genişleyen bir balonun şişirilmesi ile daralmış kalp damarında açılma sağlanabilir. Balon şişirildiğinde, yağlı plak, tıkanmış olan arter duvarlarına karşı sıkıştırılır ve kan akışı artar.

Stent Nedir?

Kalbe giden kan akışını artırmak amacıyla, daralmış koroner arterleri açmak için yapılan cerrahi olmayan tedavi yöntemine stent yerleştirilmesi ve/veya balon anjiyoplasti işlemi denir. Daralmış veya tıkanmış kalbe temiz kan taşıyan damarlar (koroner arterler) bu yöntem ile açılabilir. Balon/Stent işlemi için kararın verilmesi hastanın klinik durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

Stent Takılmasının Amacı Nedir?

Balon anjiyoplasti (koroner damarların balon ile genişletilmesi işlemi) ve stent yerleştirilmesi, işlem için özel olarak tasarlanmış kateterin koroner arterlerin çıktığı yere yerleştirilmesinden sonra koroner damarları yeniden açarak kalbin beslenmesinin tekrardan normale döndürmek için yapılır.

Çoğu durumda stent yerleştirme, balon anjiyoplasti prosedürü ile kombinasyon halinde gerçekleştirilir. Stent, koroner arter içinde destek sağlamak için bir iskelet götünümlü küçük, metal kafesten oluşmuş bir tüptür. Daralmış artere stent yerleştirmek için, kılavuz tel üzerinden ilerletilen bir balon kateter kullanılır. Stent daralmış olan bölgeye geldiğinde, balon şişirilir ve stent arterin (atardamar ) çapına uygun şekilde genişler damar duvarına tutunur. Balon söndürüldükten sonra stent yerleştirildiği noktada daimi olarak kalır. Birkaç hafta içinde stentin üzeri normal damar hücreleri ile kaplanarak iyileşir. Stent ile anjiyoplasti genellikle bir ya da iki koroner arterde daralma veya tıkanıklık olan hastalar için tavsiye edilir.

İlaçlı Stent Nedir?

İlaç salınımlı stentler yerleştirildiği bölgede belirli bir süre boyunca salınan ve damarda yeniden daralmayı azaltacak ilaçlar içermektedir. İlaç salınımlı stentler  metal stent iskeleti yapısındadır ve yüzeylerinde ince ve kontrollü salınım yapma özelliği olan bir ilaçlı tabakaya sahiptir. Pek çok araştırma, ilaç salınımlı stentlerde tekrar daralma ihtimalinin ilaç salınımlı olmayan stentlere göre daha düşük olduğunu göstermektedir. Özellikle ince yapılı damarlarda, hastalıklı bölgenin uzun olduğu durumlarda, tam tıkalı damarlarda, damarların ikiye ayrıldığı noktalarda (bifurkasyon) ilaç salınımlı stentlerin belirgin avantajları vardır. İlaç salınımlı stentin uygulanabilirliği hastanın klinik durumu ve damar yapısına göre değişebilmektedir.

Eriyen İlaçlı Stentler Nedir?

Koroner damarın içinde yer alan yağ ve kireçten ol uşan aterosklerotik plak belli bir darlık seviyesine ulaştığında kalp kasının beslenmesi bozulmaktadır. Bu darlığı açmak için balon anjiyoplasti ve stent tedavi seçeneklerinden biridir. Ancak stentler yerleştirildikten sonra ömür boyu damarın içerisinde kalmaktadır. Eriyebilen stentler; işlem esnasına darlığı açmakta ve kalbin beslenmesini normal duruma getirmektedir. Sonraki aşamada üzerinde barındırdıkları ilaç ile aterosklerotik plak üzerine etki etmektedir. Görevini tamamladıktan sonra da eriyerek kaybolmakta ve yerlerini normal fonksiyonlu bir damar yapısına bırakmaktadırlar. Özetle, damarı açıp, ateroskleroza karşı ilaç salınımı yapıp, görevi bitince kaybolmaktadır.

Eriyebilen Stentlerin Avantajları Nelerdir?

Koroner damarın stente ihtiyacı kısa sürelidir. Görevini tamamladıktan sonra damarda kalmasının bir avantajı yoktur. Stent eridikten sonra geriye normal fonksiyonlu bir damar yapısı kalmaktadır.

İleride yapılacak tedavilere engel oluşturmaz. Bazen stentli bölgeye yeniden stent koymak veya bypass operasyonu gerektiğinde zorluklar az da olsa yaşanabilmektedir.

Kan sulandırıcı kullanım süresi azalmaktadır.

Metal stent konulan bölge tomografi ile incelenmesi mümkün değildir. Halbuki eriyebilen stent konulan damarlar koroner tomografi ile görüntülenme şansına sahiptir.

Yaşam kalitesini arttırmaktadır.

Eriyen Stentler Kimler İçin Önerilir?

Eriyen stentler, stent uygulanabilen hemen tüm hastalara önerilebilir. Ancak hastanın uygunluk duruma hekimi ile birlikte karar verilmektedir.

İlk kez stent kullanılacak hastalar; için önerilmektedir. İleride aynı bölgeye bir tedavi girişimini kolaylaştırmaktadır. Özellikler genç hastalar daha çok fayda görmektedir.

Gelecekte işlem tekrarı ihtimali yüksek olan hastalara tercih edilmelidir. Risk faktörleri olan hastalarda yeniden daralma ve tedavinin tekrarı göz ardı edilmemelidir. Dolayısıyla metal stentlerin üzerine yeniden metal stent uygulamak hatta bazen 3. kez stent uygulamak gerekebilmektedir. Özellikle şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, sigara, kolesterol yüksekliği ve ailede kalp hastalığı öyküsü olması bu ihtimali arttırmaktadır.

Stent konulan hasta bölgenin takibinde standart anjiyografi yerine koroner tomografi kullanılabilmekte dolayısıyla hasta konforu ve emniyeti artmaktadır.

Metal alerjisi; olan hastalara metal stent uygulanması tekrar daralma olasılığını arttırmaktadır.

Koroner bypass ameliyatına uygun yapıda olmayan ince yapılı damarlara ve uzun hastalıklı bölgelere uygulanması mümkündür.

Stent İşlemi Koroner Damar Hastalığını Tedavi Ediyor Mu?

Evet. Stent işlemi kalbe giden kan akışını artırır, göğüs ağrısını ve kalp krizi riskini azaltır. Stent işlemi ile daralmış veya tıkanmış damarlar açılır ancak, kalp damar hastalığını tek başına tedavi etmez

Balon Anjiyoplasti Ve Stent(PCI)
5 (100%) 11 Oylar

Önemli Uyarı: Bu site hastalar, hasta yakınları, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamen bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Yanlış uygulamalardan dolayı doğacak zarardan bu site hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz. Lütfen doktorunuza danışınız.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Periferik Anjiyografi Nedir?Neden Yapılır?

İçerik Haritası Arter Nedir? Periferik Arter nedir?Periferik Arter Hastalığı Nedir?Periferik Arter Hastalığı Neden Olur?Periferik Anjiyografi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir