Anasayfa / Hastalıklar / Kalp Yetmezliği Nedir?

Kalp Yetmezliği Nedir?

Kalp yetmezliği, kalp perfomansında azalması , kalbin doku ve organlara gerekli ve yeterli kanı gönderememesi sonucu ortaya çıkan klinik bir tablodur.
Sıklıkla kalp damar hastalığı, kalp krizi, yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp kapak hastalığı gibi kalp performansını bozan ya da kalbin iş yükünü arttıran durumlar sonucu gelişir. Kalp yetmezliği genellikle ileri safhada saptanır. Konjestif kalp yetmezliği denen durumda akciğerlere, ayaklara, bacaklara ve bazı vakalarda karaciğer ve karın boşluğuna sıvı birikmesi (ödem) ortaya çıkar.
Kalp yetmezliği herhangi bir yaşta gelişebilir, ancak ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artar. Toplumda, <65 yaş kişilerde görülme sıklığı %1 iken, 75-84 yaş arasında görülme sıklığı %7’ye, >85 yaşta ise %15’e kadar çıkmaktadır. 65 yaş üstü kişilerde en sık hastaneye yatış nedenidir.

Normal Kalp Nasıl Çalışır?

Kalp eşzamanlı kasılan iki odacıktan oluşur. Ayrıca kalbe dönen kanı bu odacıklara yönlendiren 2 küçük odacık daha vardır. Böylece kalp 2 boşluk sağ tarafta, 2 boşluk sol tarafta olmak üzere 4 boşluktan oluşmaktadır. Kalbin üst kısmındaki küçük odacıklara “kulakçık (atriyum)”, alt kısmındaki büyük odacıklara “karıncık (ventrikül)” adı verilir. Temelde kalbin pompa gücünü sağlayan boşluklar ventriküller olup, ventriküller arasında da pompa gücünün büyük bölümü sol ventrikül tarafından gerçekleştirilir. Her ventrikülde kanın geri kaçışını önlemek üzere giriş ve çıkış kısmında birer kapakçık bulunur. Kalpteki odacıkların duvarları özel kalp kasından oluşmaktadır. Atriyum ve ventriküller eşzamanlı ve ardısıra kasılarak uyumlu çalışırlar. Her kalp atımının başında, kalbin kasılması için özelleşmiş bir odaktan çıkarılan elektriksel sinyal tüm kalbe yayılarak kalp kasının kasılmasını sağlar. Önce atriyumlar kasılarak açık olan kapakçıklarından ventriküle doğru kanı iter. Daha sonra elektriksel uyarı ventrikül kasına doğru ilerlediğinde, ventriküllerin kasılmasını sağlayarak kanı kalpten akciğer ve tüm vücuda doğru atar. Ventriküller kasılırken atriyumlar gevşeyerek kanla dolar ve sonraki atımın başlamasına olanak sağlar.

Kalp Yetmezliği Neden Gelişir?

 • Kalp yetmezliği, kalbin kendine gelen kanı akciğerler ve tüm vücuda pompalamada yetersiz kalmasından kaynaklanır. Pompa fonksiyonundaki yetersizlik, kalp kasının kasılmasındaki performans azalmasından veya kalp kasının gevşemesindeki anormalliklerden kaynaklanabilir. Kalp kasılma gücünde azalma varsa genellikle kalp kası gevşeme anormalliği de buna eşlik eder. Ancak tek başına kalp kası gevşeme anormalliği, özellikle yaşlı, hipertansif, diyabetik olgular başta olmak üzere, kalp yetmezliğine neden olabilir.
 • Kalp yetmezliği pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kalp damar hastalığı ve geçirilmiş kalp krizi, kalp yetmezliği bulunan olguların 2/3’ünde neden olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplumda en sık görülen hastalıkların başında yer alan hipertansiyon kalp duvarında kalınlaşma ve kalp kasında gevşeme anormalliğine neden olarak kalp yetmezliğine neden olabilir. Kalp kapak hastalıkları, kalp ritim bozuklukları, kalp kası enfeksiyonları, doğuştan kalp hastalıkları ve kalıtımsal geçen kalp kası hastalıkları diğer kalp yetmezliği nedenleri arasında yer alır.
 • Kalp, kasılma gücünün bir bölümünü kaybettiyse ve yeterince kasılamıyorsa, organ ve dokuların ihtiyaç duyduğu miktarda kanı pompalamada yetersiz kalır. Kalp yeterince boşalamıyor ve gevşeyemiyor ise kalbe giren kan miktarı azalır, dolayısıyla kalpten pompalanan kan miktarı da azalmış olur. Doku ve organlara yeterli kan gönderilememesine bağlı olarak halsizlik, yorgunluk, efor kapasitesinde azalma ve kalbin kendine gelen kanı çevirememesine bağlı olarak da akciğerler ve vücutta sıvı birikimi sonucu nefes darlığı, bacaklarda/karında/vücutta şişme gibi yakınmalar ortaya çıkar.

Kalp Yetmezliğinin Belirtileri

 • Nefes darlığı(efor sarf etmeyle artabilir)
 • Karında şişlik ve ağrı
 • Çabuk yorulma
 • Öksürük
 • Çarpıntı( Kalp hızının üst sınırı 100 atım/dk dan 140atım/dk üstü değerlere çıkmasıdır )
 • Ayak veya bacak şişliği
 • Hızlı kilo alımı
 • Baş dönmesi, dikkat kaybı, bayılma, sersemlik
 • Gögüs ağrısı
 • İştah kaybı/bulantı
 • İstirahatte veya düz yatarken gelişen nefes darlığı
 • Gece uykudan nefes darlığı ile uyanma
 • Uyuyabilmek için yastık sayısını artırma ihtiyacı duyma

Kalp Yetmezliğinde Tanı

Kalp yetmezliği tanısı sadece bir hekim tarafından konulabilir. Klinik hikayeniz ve yakınmalarınız ışığında yapılacak bir muayene sonucu kalp yetmezliği tanısı ortaya konabilir. Doktorlar tanıyı doğrulamak için genellikle bir takım testler isteyebilir. Bu testlerin çoğu basit ve acısızdır. Bu testlerden en sık kullanılanı ekokardiyogram’’ (kalp ultrasonu)’’dır. Kalbin ekokardiyografik incelemesi ile kalp boşlukları, kalp duvarları ve kalp kapakları hakkında bilgi edinilebilir ve kalbin pompalama gücü doğrudan ölçülebilir.

Kalp Yetmezliği Nedir?
5 (100%) 3 Oylar

Önemli Uyarı: Bu site hastalar, hasta yakınları, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamen bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Yanlış uygulamalardan dolayı doğacak zarardan bu site hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz. Lütfen doktorunuza danışınız.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Pulmoner Hipertansiyon Nedir?

Pulmoner hipertansiyon kalpten akciğere temizlenmesi için kirli kanı götüren atar damarlardaki kan basıncının sürekli yüksek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir