Anasayfa / Hasta Eğitimi / Pulmoner Hipertansiyon Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Pulmoner Hipertansiyon Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

 • Hastaların doktor gözetiminde her aşamadaki tedavide  optimum düzeydeki (istenmeyen yan etkiye sebep olmadan istenen etkinin elde edildiği doğru miktar)ilaç kullanımları büyük önem taşır.Dolayısıyla doktorun reçete ettiği ilaç ve ya ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.
 • Hastanın  kronik(hipertansiyon-diyabet vb.)rahatsızlıkları var mı varsa pulmoner hipertansiyon ile bağlantılı mı takip edilir. 
 • Pulmoner hipertansiyon hastalığı hastayı toplumdan belli ölçüde soyutlayabilir bundan dolayı genel uğraşlar konusunda duyarlı bir yaklaşımla danışmanlık yapılmalıdır.Bu danışmanlık hastanın ve ailesinin hastalıkla baş etme , öz güven vb. konularda yararı olabilir.
 • Hastanın semptomlarının el verdiği ölçüde aktif olması önerilir, hafif soluksuz kalma kabul edilebilir ama şiddetli nefes darlığına, efora bağlı göğüs ağrısına neden olacak düzeyden kaçınılır. Egzersiz rehabilitasyonları uygulanabilir.
 • Pulmoner hipertansiyonda gebelik kontrendikasyon(yapılmaması gereken sakıncalı durumlar)oluşturur, böyle bir durumda doktora  danışılmalıdır.
 • Pulmoner hipertansiyon hastaları kısa süreli yolculuklar yapabilir ancak uzun süreli uçak seyahatlerinde O2 desteğinin gerekip gerekmediği doktara danışılır.
 • Pulmoner hipertansiyon hastalarında gelişen anksiyete ve depresyon yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler, uygun zamanlarda psikolog ve psikiyatristlerden destek alınabilir.
 • Pulmoner hipertansiyon hastalarında pnömoniye(zatürre)yatkınlık vardır. Hastaya influenza ve pnömoksik pnömoni aşılarını yaptırmaları tavsiye edilir.
 • Hastanın genel durum stabilizasyonuna göre doktor kontrolünde antikoagülan (kan sulandırıcı) ve diüretik(idrar söktürücü)tedavide başlanabilir.
 • Pulmoner hipertansiyon hastalığına özgül ilaçlar ve oksijen tedavisi doktor  kontrolünde hastaya başlanabilir.
 • Pulmoner hipertansiyon hastaları yazılan konulara dikkat etmeye özen gösterirlerse yaşam kaliteleri artacak genel durum stabilizasyonları daha iyi bir hale gelecektir.
Pulmoner Hipertansiyon Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar
5 (100%) 3 Oylar

Önemli Uyarı: Bu site hastalar, hasta yakınları, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamen bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Yanlış uygulamalardan dolayı doğacak zarardan bu site hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz. Lütfen doktorunuza danışınız.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Kalp Yetmezliği Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Doktorun reçete ettiği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.Her gün ödem kontrolü yapınVücudunuzda sıvı birikmesi (ödem) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir